Tactics - Lifelong Games

Bugünkü demografik değişikliklerden dolayı, tüm Avrupa vatandaşlarının % 40'ı 55 yaş ve üstündedir. 2020'de tüm vatandaşların yaklaşık yüzde 60'ı 55 yaş ve üstü olacaktır. Öyle ki tıbbi ilerleme sayesinde, çoğu yaşlılar daha uzun, sağlıklı ve aktif bir yaşam sürmektedir. Ancak, bu yaş grubunun önemli bir kısmı engellidir ve engelli bireylerin çoğu, 50 yaş ve üstü olan kişiler (aile üyeleri, gönüllüler) tarafından evde bakılmaktadır.

Hasta akrabalarına bakan aile üyelerinin, özellikle zihinsel yeteneklerin azalması durumunda günlük zorluklarla başa çıkabilmesi için desteğe ihtiyacı vardır. (kendi özel alanları, gerekli görevleri üstesinden gelebilmek için uygun zamanın olması) Oyunlar nesiller arası öğrenmeyi desteklerken (özellikle ailece) arkadaş ya da gönüllü ziyaretlerini çok daha eğlenceli hale getirir ve bu sayede de bakıcılar için gerekli alan oluşturulmuş olur.

TACTICS, Avrupa'daki yaşlıların bakımı için keyifli çözümler sunmaktadır. Ayrıca TACTICS, az konuşma gerektiren oyunlar sunarak, yaşlı insanların yeni iletişim araçları kurmalarına yardımcı olmaktadır. Bu yüzden, bakım tesislerinde; farklı kültürler, bölgedeki sakinler ve ziyaret eden gönüllüler arasındaki iletişim kolaylaştırılmış ve sosyal izolasyon tehlikesi azaltılmıştır.

Avrupa oyun kültürü, Yaşam Boyu Öğrenmeye düşük düzeyli erişim sağlayarak işlev görmektedir. Mevcut beceriler - gayrı resmi olarak edinilenler - oyun oynayarak daha da gelişme imkanı bulur ve TACTICS, hala bilinen oyunları (çocukluk anılarında) çeşitli kültürlerde, kültürel geçmişleriyle birlikte toplayarak Avrupa'nın farklı yerlerinden tarihi bir hazinenin korunmasına ve geliştirilmesine katkıda bulunmaktadır. TACTICS çerçevesinde bakıcılık yapan kişilerin (aile üyeleri, gönüllüler) almış olduğu eğitim, tükenmişlik riskini azaltarak, onların yaşlılara daha uzun süre bakabilmelerini sağlamaktadır.

Proje ortakları

  • Verein Multikulturell (Avusturya), Koordinatör
  • Mozaik İnsan Kaynakları Geliştirme Derneği (Türkiye), Ortak

  • Exchange House National Travellers Service (İrlanda), Ortak

  • International Education Information Exchange (Almanya), Ortak

  • Asociación Goiztiri Elkartea (İspanya), Ortak

  • Soros International House (Litvanya), Ortak

Proje koordinatörü
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Proje türü

Grundtvig
Yenilik kapsamında çok taraflı projeler

Proje numarası

518201-LLP-1-2011-1-AT-GRUNDTVIG-GMP

Proje süresi

01.10.2011 - 30.09.2013

Mozaik İnsan Kaynakları Geliştirme Derneği
Mozaik Human Resources Development

Yenimahalle Mahallesi, 3115. Sokak
Altay Apartmanı 7/4
TR55270 Samsun

Tel.: +90 362 233 50 55
E-Mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Hareketlilik: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.


© 2020 Mozaik Human Resources Development