Tactics

Ekim 2011 yılında Mozaik derneği, Verein Multikulturell koordinatörlüğünde; Avusturya, Almanya, İrlanda, İtalya, Litvanya, ve İspanya’daki proje ortaklarıyla uluslararası bir proje olan “TACTICS – Hayatboyu oyun” adlı projeye başlamıştır. Avrupa Birliği Grundtvig programı kapsamında sunulan proje 342 proje arasından seçilmiş olup, ileri yaşdaki insanlara yönelik oyunlar ele alınacaktır.

Özellikle dezavantajlı kişilere yönelik tasarlanacak olan bu oyunlar, onları çocukluk günlerindeki oyunlara götürecek ve proje kapsamında bir oyun kutusu geliştirilecektir. Bu oyunlar, gerekli uyarlamalar yapıldıktan sonra, hedef kitlenin yardımlarıyla test edilecektir. Günümüzdeki demografik değişim sebebiyle, 55 yaş üzerindekilerin oranı %40 iken, 2020 yılında %60 olacaktır. Tıptaki gelişmeler sebebiyle, çoğu insan daha uzun ve sağlıklı bir yaşam sürebilmektedir. Yinede, bu grub çeşitli kısıtlamalara maruz kalmaktadır. Büyük bir kısmı evde bakılmakta ve bakan kişilerinde genelde yaşları 50 yaş üzeri olmaktadır. İleri yaşdaki bu insanların zihinsel ve fiziksel yetenekleri giderek azalmaktadır. Özellikle günlük işlerinde, yine bakıcı yardımına ihtiyaç duyarlar.

Oyunlar, kuşaklar arası öğrenmeyi (özellikle aile içerisinde) teşvik eder, arkadaş ziyaretlerinde ve gönüllü bakıcılarının işlerini yaparken daha fazla bir haz almalarını sağlar. Bu anlamda TACTICS, Avrupa’da yaşlılarında bakımında eğlenceli çözümler sunmayı hedeflemektedir. TACTICS, ileri yaşdaki insanlara yeni kişileri tanımalarında ve özellikle yurtdışındaki göçmenlerin dil bilgilerini geliştirmelerini de hedeflemektedir. Aileler içinde bu kültürlerarası iletişim için ek bir teşvik anlamına gelir. Ayrıca bakımevlerinde kültürlerarası iletişimi ve gönüllü bakıcıları destekler ve sosyal dışlanma riskini azaltır. Mevcut yetenekler, oyunlar yoluyla geliştirilmektedir. Farklı kültürlerden toplanılacak olan oyunlar sayesinde, TACTICS Avrupa kültür mirasının da korunmasına katkıda bulunmaktadır. Farklı bölgesel ve/veya kültürel kökenli oyunlar, Avrupa kültürünün renkliliğini gösterecektir.

Proje süresi: 2011 – 2013
Projenin uygulama yerleri: Avusturya, İrlanda, Türkiye, İtalya, Almanya, İspanya ve İrlanda
Proje numarası: 518201_LLP-1-2011_1-AT-GRUNDTVIG-GMP

Proje ortakları

  • Mozaik İnsan Kaynakları Geliştirme Derneği, Samsun - TÜRKİYE
  • Verein Multikulturell, Innsbruck - AVUSTURYA
  • TRIBLI Limeted (Exchange House National Travellers Service), Dublin - İRLANDA
  • ASEV Agenzia Sviluppo Empolese Valdelsa, Empoli FI - İTALYA
  • Asociación Goiztiri, Barakaldo - Bizkaia - İSPANYA
  • Soros International House, Vilnius - LİTVANYA
X

Right Click

No right click