European Solidarity Corps

European Solidarity Corps, gençlerin kendi ülkelerinde veya yurtdışındaki topluluklarda ve Avrupa’daki insanlara fayda sağlayan projelerde gönüllü olmaları veya çalışmalarına fırsat tanıyan yeni Avrupa Birliği girişimidir.

European Solidarity Corps projesine katılan gençlerin hepsi, projenin Misyon ve İlkelerini kabul edecek ve destekleyecektir.

European Solidarity Corps'a 17 yaşındayken kaydolabilirsiniz, ancak 18 yaşına girmeden herhangi bir projeye başlayamazsınız. European Solidarity Corps projeleri, 30 yaşı sınırına kadar herkese açık olacaktır.

Basit bir kayıt sürecini tamamladıktan sonra, European Solidarity Corps katılımcıları seçilebilecek ve doğal afetlerin önlenmesine yardımcı olmak veya afetlerden sonra yeniden inşa etmek, sığınmacıların merkezlerine yardım etmek veya topluluklardaki farklı sosyal sorunları ele almak gibi çok çeşitli projelere katılmak üzere davet edilebilecektir.

European Solidarity Corps tarafından desteklenen projeler iki ila on iki ay sürebilir. Genellikle projeler Avrupa Birliği Üye Ülkelerinde yer alacaktır.

İlgini çekti mi?

Eğer meydan okumaya hazırsan ve diğer insanlara yardım etmeye kendini adamaya istekliysen, haydi bugün European Solidarity Corps'a katıl!

Kayıt işlemini başlatmak için buraya tıkla. Süreci olabildiğince kolaylaştırmak için, bir sosyal medya hesabı kullanarak kaydolabilir ya da EU Login ile bir hesap oluşturabilirsiniz.

European Solidarity Corps Misyonu

European Solidarity Corps, gençleri daha kapsayıcı bir toplum oluşturmak, savunmasız insanları desteklemek ve toplumsal zorluklara çözüm bulmak için bir araya getirir. Yardım etmek, öğrenmek ve kendini geliştirmek isteyen gençlere ilham verici ve güçlendirici bir deneyim sunar.

European Solidarity Corps İlkeleri

European Solidarity Corps katılımcıları, fikirlerini, inançlarını ve beklentilerini beraberinde taşır. Katılan kuruluşlar, saygılı ve güvenilir bir barınma ortamı sağlamaktan sorumlu oldukları için bu ihtiyaçlara dikkat etmelidir. Aynı zamanda, girişime katılan kuruluşlar, yüksek kaliteli bir faaliyet oluşturmak için çok fazla zaman, enerji ve kaynak ayırmaktadır; bu nedenle, European Solidarity Corps katılımcılarının yerel topluluklar ve faaliyetlerle doğrudan ilgilenen insanlar için benzer bir saygı göstermesini beklerler.

Bu davranış ilkeleri, faaliyetlerin gerçekleştirilebileceği çeşitli potansiyel katılımcıları, organizasyonları ve ortamları göz önünde bulundurur. İlkelerin, her aktivitenin kendine özgü koşullarına göre uyarlanması gerekir.

European Solidarity Corps'a katılmayı planlayan gençler bu belgeyi dikkatlice okumalıdır. European Solidarity Corps katılımcısının, aşağıdaki ilkeleri kabul etmiş olması beklenir:

  • European Solidarity Corps katılımcıları, dayanışma değerlerini benimser, insanlık onuruna ve insan haklarına saygı duyar ve çoğulculuk, fark gözetmeme, hoşgörü, adalet, dayanışma ve eşitliğin hüküm sürdüğü adil ve eşit bir topluma inanır;

  • European Solidarity Corps katılımcıları, toplumların kültürleri ve geleneklerine saygı duyarak, insanlar arasındaki dayanışmayı geliştirmek adına çaba sarf eder ve ortak sorumluluklar ve karşılıklı destek topluluğunun oluşturulmasını amaçlar;

  • European Solidarity Corps katılımcıları, topluma anlamlı katkılarda bulunmaya isteklidir ve dayanışma, iş birliği ve karşılıklı anlayış göstermelidir;

  • European Solidarity Corps katılımcıları, başkasının ya da kendisinin zarar göreceği hiçbir harekette bulunmamalıdır;

  • European Solidarity Corps katılımcıları, ev sahibi kuruluşu yöneten kurallara, organizasyon yapısına ve uygulamalara saygı göstermeli; ayrıca, bu yapının, faaliyete katılan kişilerin kişisel sağlıklarına, güvenliğine ve onurlarına saygı duymak için gerekli olabileceğini de göz önünde bulundurmalıdır. European Solidarity Corps katılımcıları, ev sahibi ülkede yürürlükte olan yasalara uymak zorundadır;

  • European Solidarity Corps'a katılmak, her zaman bir gencin özgür iradesiyle yapılmalıdır ve bu girişimden istifa etmekte özgürdürler. Gelecekte başka teklifler alma şanslarını etkilemeden, bir proje teklifini reddetme hakkına sahiptirler;

  • European Solidarity Corps katılım hiçbir ücret gerektirmez;

  • Bir projeye yerleştirilmelerinin sonucunda, European Solidarity Corps katılımcılarının, faaliyetlere katılımlarını onaylayan bir European Solidarity Corps sertifikası almaya hak kazanacaklardır;

  • Gönüllü bir faaliyete yerleşmeyi kabul ettikten sonra, European Solidarity Corps katılımcıları, katılımcı kuruluşla, faaliyetlerin koşullarını ayrıntılandırarak, European Solidarity Corps Tüzüğü ilkeleri doğrultusunda bir Dayanışma Sözleşmesi imzalayacaktır. Mesleki bir faaliyet için iş sözleşmesi de benzer bir amaca hizmet edecektir;

  • Faaliyete başlamadan önce ve yerleştirilmeleri sırasında, European Solidarity Corps katılımcıları, yapacakları görevler ve uygun olan yerlerde yeterli eğitim ve dil desteği hakkında net bir bilgi alacaktır.

European Solidarity Corps’a katılmanın faydaları

European Solidarity Corps projesinde yer almak, gençler için önemli bir başarı olacaktır. İş başvurusunda bulunurken bir kazanç olacak ve yüksek öğrenime başvurduğunuzda size yardımcı olacaktır. European Solidarity Corps, istihdama adım attığınızı kanıtlayacak anlamlı bir faaliyette bulunmanız için yeni bir fırsat olabilir.

Bir projeye katıldıktan sonra katılımınızı belgeleyen bir sertifika almaya hak kazanacaksınız. Bunu iş başvurusu yaparken veya daha gelecek çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Gelecekteki kariyer hedefleriniz için faydalı olmasının yanı sıra, üstlendiğiniz projenin türüne bağlı olarak değişecek birçok fayda edineceksiniz. Bu ayrıca, projenin Gönüllülük ya da Meslek bölümüne katılmanıza da bağlı olacaktır.

Gönüllülük yapmaya karar verirseniz, bir ücret almayacaksınız, ancak diğer yandan, etkinlik süresince seyahat, konaklama ve geçinme ile sigorta kapsamı hakkına sahip olacaksınız. Projeye başlamadan önce ve proje sırasında gerekli eğitimi alacaksınız.

X

Right Click

No right click