Başvuru Süreci

I. Aşama
Katılacağınız projeyi bulma Öncelikle Avrupa’daki çeşitli kuruluşlarca hazırlanmış projeleri inceleyip, katılmak istediğiniz projeyi, Ev Sahibi Kuruluşu bulmanız gerekmektedir. İzleyeceğiniz yollar aşağıda belirtilmiştir.

Avrupa Komisyonu Youth Portalı’nın aşağıda belirtilen sitesine giriniz. İngilizce bilmiyorsanız İngilizce bilen bir arkadaşınızdan yardım alabilirsiniz. http://europa.eu/youth/volunteering/evs-organisation_en Sitede açılan arama motorunda “Organisation Country” bölümüne gitmek istediğiniz ülkeyi yazınız. “Organisation Topics” bölümündeki seçeneklerden, gitmek istediğiniz kurumların çalışma alanlarını seçiniz. “Scope” kısmında ise "Volunteering" alanını işaretleyiniz (Türk gönüllüler için şuanda sadece mümkün olan seçenek budur). Son olarak ise “Obstacles” bölümünde ise engellilik yada dezavantajlı bir durumun olması halinde ilgili kısmı seçmeniz gerekmektedir. Her seçim sonrasında liste kendini otomatik olarak yenilemektedir.  

II. Aşama
European Solidarity Corps (ESC) – sitesine https://europa.eu/youth/solidarity_en adresinden ulaşarak kayıt yaptırabilirsiniz. Kayıt olduğunuz bu siteden tarafınıza bir kayıt numarası verilecektir. Bu numaranın tarafımıza başvuru formuyla birlikte gönderilmesi gerekmektedir.

III. Aşama
CV – Özgeçmiş hazırlama Avrupa Gönüllü Hizmeti için proje sahibi kurum ve kuruluşlara başvurunuzu yaparken İngilizce hazırlanmış CV’nizi (öz geçmiş) göndermeniz gerekecektir. İngilizce olarak özgeçmişinizi hazırlarken kullanabileceğiniz Europass CV ‘ye tıklayarak erişebilirsiniz.

IV. Aşama
Motivasyon mektubu hazırlama Motivasyon mektubu neden European Solidariy Corps programına katılmak istediğinizi, kişisel özelliklerinizi, gönüllülük kavramından ne anladığınızı, neden o projeye gitmek istediğinizi ve European Solidariy Corps programının size ne kazandıracağını düşündüğünüzü belirten 1–2 sayfalık mektuptur. İyi bir motivasyon mektubu, bir ev sahibi kuruluşla temas kurduğunuzda son derece önemlidir. Ev sahibi kuruluşlar, aradıkları gönüllünün siz olup olmadığına ve kendilerinin size ilgilenebileceğiniz herhangi bir etkinlik teklif edip edemeyeceklerine motivasyon mektuplarınızı dikkate alarak karar verebilir. Motivasyon mektubu hazırlarken buraya tıklayarak yardım alabilirsiniz.

V. Aşama
Hazırladığınız CV, motivasyon mektubunu ve projelerle ilgili bilgiyi This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. adresine e-mail ile yollayınız. Arkadaşlarımız gerekli inceleme, düzeltme ve eklemeleri yaparak size dönüş sağlayacaktır.

X

Right Click

No right click