Başvuru Süreci

I. Aşama
Katılacağınız projeyi bulma Öncelikle Avrupa’daki çeşitli kuruluşlarca hazırlanmış projeleri inceleyip, katılmak istediğiniz projeyi, Ev Sahibi Kuruluşu bulmanız gerekmektedir. İzleyeceğiniz yollar aşağıda belirtilmiştir.

Avrupa Komisyonu Youth Portalı’nın aşağıda belirtilen sitesine giriniz. İngilizce bilmiyorsanız İngilizce bilen bir arkadaşınızdan yardım alabilirsiniz. http://europa.eu/youth/volunteering/evs-organisation_en Sitede açılan arama motorunda “Country” bölümüne gitmek istediğiniz ülkeyi yazınız. “Type of Accreditation” bölümündeki seçeneklerden “Host organisation” ı seçiniz. “Theme” kısmına ilgilendiğiniz alanı yazınız. “Submit Query” butonuna basarak aramayı başlatınız. Seçtiğiniz kriterlere göre var olan projeler listelenecektir. İlgilendiğiniz projenin “EIRef” kısmındaki proje numarasına tıkladığınızda proje ile ilgili ayrıntılı bilgilere ve iletişim detaylarına ulaşacaksınız. Beğendiğiniz projelerin çıktısını almanızı öneririz. Birçok projeye başvurarak seçim şansınızı arttırabilirsiniz.

II. Aşama
Başvuru Formu Doldurulacak belgeler kısmından Kişisel Detay ve Bilgilerinizi doldurup bize gönderebilirsiniz.

III. Aşama
European Solidarity Corps (ESC) – sitesine https://europa.eu/youth/solidarity_en adresinden ulaşarak kayıt yaptırabilirsiniz. Kayıt olduğunuz bu siteden tarafınıza bir kayıt numarası verilecektir. Bu numaranın tarafımıza gönderilmesi gerekmektedir.

IV. Aşama
CV – Özgeçmiş hazırlama Avrupa Gönüllü Hizmeti için proje sahibi kurum ve kuruluşlara başvurunuzu yaparken İngilizce hazırlanmış CV’nizi (öz geçmiş) göndermeniz gerekecektir. İngilizce olarak özgeçmişinizi hazırlarken kullanabileceğiniz Europass CV ‘ye tıklayarak erişebilirsiniz.

V. Aşama
Motivasyon mektubu hazırlama Motivasyon mektubu neden Avrupa Gönüllü Hizmeti yapmak istediğinizi, kişisel özelliklerinizi, gönüllülük kavramından ne anladığınızı, neden o projeye gitmek istediğinizi ve Avrupa Gönüllü Hizmeti’nin size ne kazandıracağını düşündüğünüzü belirten 1–2 sayfalık mektuptur. İyi bir motivasyon mektubu, bir ev sahibi kuruluşla temas kurduğunuzda son derece önemlidir. Ev sahibi kuruluşlar, aradıkları gönüllünün siz olup olmadığına ve kendilerinin size ilgilenebileceğiniz herhangi bir etkinlik teklif edip edemeyeceklerine motivasyon mektuplarınızı dikkate alarak karar verebilir. Motivasyon mektubu hazırlarken buraya tıklayarak yardım alabilirsiniz.

VI. Aşama
Hazırladığınız CV, motivasyon mektubunu ve projelerle ilgili bilgiyi This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. adresine e-mail ile yollayınız. Arkadaşlarımız gerekli inceleme, düzeltme ve eklemeleri yapacaklardır.

VII. Aşama
Projelere başvuru yapma AB Gençlik Birimi’nde gerekli danışmanlık hizmetini almanızın ardından ilgilendiğiniz projelere başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için projede yer almak istediğinizi belirten bir e-mail ile, CV ve motivasyon mektubunuzu da ekleyerek projenin iletişim kişisine (contact person) yollayınız.